Subscribe:

23 Mayıs 2015 Cumartesi

FEBİTEK ile Dolu Dolu Aktif 1 Yıl


FEBİTEK (Fırat Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Kulübü), Fırat Üniversitesi'nin bilim kollarında faaliyet gösteriyor olup, 2006 yılında kurulmuş olan bir öğrenci topluluğudur.

2014 Nisan ayında Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamı için hazırladığım projeler dolayısıyla FEBİTEK ile tanışmıştım ve 21 Mayıs 2014 tarihinde başkanlık sorumluluğunu almıştım. 21 Mayıs 2015 tarihinde ise içerisinde bulunduğum son faaliyetimizi gerçekleştirdik.
Yönetim kurulu başkanı olarak yetki ve sorumlulukları üzerime aldığımda kulüp vizyonlarını belirleyip hızlı bir şekilde yapılanmayı oluşturarak çeşitli ekipler oluşturmaya başladık. Etkili iletişim, sistemsel ve vizyonel yaklaşımla aktif kişilerin sayısı hızla artmaya başladı. Öğrenci topluluğu olmamıza rağmen kurumsal bir kimlik havası meydana geldi.

Dönem başlamadan yapılanma büyük oranla oluşmuş ve faaliyetlere başlamıştık. 28 Ağustos tarihinde Gençlik Spor Bakanlığı'nda Teknoloji Bilgi Yarışması projesi için koordinatör pozisyonunda sözleşme imzaladım ve 1 Eylül tarihinde 4 aylık projemiz başlamıştı. 13 Eylül 2014 tarihinde CEBIT Bilişim Fuarı için organizasyon yetkilileri ile görüşüp fuara katılım talebinde bulunmuştuk. Fırat Üniversitesi'ni temsilen bir grup arkadaşla fuarı inceleme fırsatını yakaladık.
Dönem başında tanışma,bilgilendirme ve kaynaşma toplantımızı gerçekleştirdiğimizde sloganımız "Haydi! Hep Birlikte Aktif Olmaya..." şeklindeydi ve nitekimde öyle oldu. 30-31 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde 1. Fırat Bilişim ve Girişimcilik Günleri etkinliğini büyük bir organizasyonla gerçekleştirdik.
Teknik eğitimlere başlamamız gerekiyordu. Ücretsiz bir şekilde alanlarında deneyimli arkadaşlarımızın anlatımlarıyla çeşitli eğitimler gerçekleştirmeyi planlamıştık fakat haftasonları için uygun mekanlar tarafımıza tahsis edilmedi. Bizlerde yılmadık ve farklı formatlarda, online bir şekilde mekandan bağımsız eğitimler yaparız o zaman dedik. Online eğitimlerle sadece Fırat Üniversitesi değil tüm dünyada izlenilebilme ve takip edilme durumu meydana geldi.
Teknoloji bilgi yarışması projemiz tüm sıkıntılara ve prosedürlere rağmen hızlı bir şekilde ilerliyordu. Sistemler tamamlanma sürecine girmiş ve başvurular alınmaya başlamıştı.
Aralık başında tüm dünyada Hour Of Code (Kodlama Saati) etkinlikleri yapılacaktı. Bizlerde Elazığ'da yapalım ve kodlamanın, programlamanın önemini toplumumuza aktaralım dedik. 8-14 Aralık tarihleri arasında yaklaşık 8 farklı eğitim kurumunda kulüp üyelerimiz ile birlikte ilgili eğitimleri ve seminerleri gerçekleştirdik.
18 Aralık tarihinde ise Teknoloji Bilgi Yarışmalarını gerçekleştirdik. 30 takım ve 90 yarışmacının katılımıyla büyük bir organizasyonu ve projeyi başarıyla gerçekleştirerek bir örnek teşkil ettik.

Bunların dışında özel günler için organizasyonlarımız, ziyaretlerimiz, toplantılarımız ve sosyal faaliyetlerimiz ile de etkili bir topluluk görüntüsü içerisindeydik.
Aynı şekilde 2. dönemde toplantılarımızı yapıp etkinliklerimizi aynı doğrultuda gerçekleştirdik. 2. dönem gerçekleştirdiğimiz faaliyetler "Defensive Coding,Driven Development,Object Oriented Programing", "Distilled Code Night","Doğadaki Mühendislik Harikaları", "Elektrikport Sektör Günleri", "İnternet Haftası-İnternet Her Yerde Paneli", "Yenilikçi Teknolojiler, Netaş'ta Kariyer Fırsatları", "Ücretsiz ISO Eğitimleri","Gençlik Eğitim ve Kariyer Zirvesi" etkinlikleriydi. Online eğitimlerimiz yine bu dönemde devam etti. Bu dönem bizleri bir adım öne çıkaran etken, artık çeşitli sivil toplum kuruluşları ile beraber organizasyonlar gerçekleştiriyor olabilmemizdi. Üniversitedeki en oturmuş ve yapılanması en etkili kulüp olmamız dolayısıyla ortaklaşa etkinlik yapılması en ideal kulüp görüntüsünde olmamız ilgi uyandırmıştı. Artık üniversitenin değil bölgenin en aktif öğrenci topluluğu olarak lanse ediliyoruz.

Lisans programımın bitecek olmasından dolayı FEBİTEK ile etkileşimimi tamamlamış bulunmaktayım. Ama her zaman bu öğrenci topluluğunun arkasında olduğumu belirtmek isterim.
Başta akademik danışman hocamız Nurhayat Varol ve yönetim kurulundaki arkadaşlar olmak üzere kulüple bağlantılı olarak emeği geçmiş tüm kişilere, faaliyetlerimizde bizlere destek olan tüm destekçilerimize teşekkürlerimi sunuyor ve tebrik ediyorum.


0 yorum:

Yorum Gönder