Subscribe:

28 Eylül 2015 Pazartesi

Profesyonel İş Hayatına Giriş: Ziraat Teknoloji

Aktif bir şekilde geçen üniversite sürecimden sonra profesyonel iş hayatına adım atmış bulunmaktayım.
Yazılım Mühendisliği lisans programından 2015 Haziran ayında mezun oldum. Üniversite yıllarımda hem teknik hemde sosyal anlamda beklenilenin üzerinde bir performans sergiledim. Aynı gayret ve istikamette, bünyesinde bulunduğum kuruma da yarar sağlayacağım. Bu firma İstanbu Yıldız Teknik Davutpaşa Kampüsünde bulunan Ziraat Teknoloji şirketi oldu.

Ziraat Teknoloji A.Ş
Ziraat Bankası ve T. Halk Bankası'na bilgi teknolojileri hizmeti sunmak amacıyla 2001 yılında Fintek Finansal Teknoloji Hizmetleri A.Ş. unvanı ile kurulmuş olup, 18.04.2014 tarihinde unvanı Ziraat Teknoloji A.Ş olarak tescil ve ilan edilmiştir. Sermayesinin %100’ü Ziraat Bankası A.Ş.’ne aittir.
İstanbul ofisinde 500'ü aşkın çalışanı, sahip olduğu bilgi birikimi ve insan kaynağı gücü ile finans sektörüne hizmet sunmaktadır.
Ziraat Teknoloji A.Ş., çeşitli platformlarda uygulama-geliştirme, sistem işletim ve yönetimi, proje yönetimi ve danışmalık hizmetleri sunmaktadır.
Müşterilerine bilgi teknolojileri hizmet ve ürünleri sunmakla kalmayıp, aynı zamanda araştırma geliştirme ve ürün geliştirme hizmetleri ile bilgi teknolojilerini daha iyi kullanmalarına katkıda bulunarak, kurumların rekabet güçlerinin artmasına katkıda bulunmaktadır.[1]

İstihdam Edilme Süreci
Ziraat Teknoloji A.Ş. belli aralıklarla ve ihtiyaç halinde bünyesine çalışanları katmaktadır. 2015 Haziran ayının sonlarına doğru Yazılım Uzman Yardımcılığı ve İş Analisti pozisyonlarında istihdam edilmek üzere başvuruların başladığı bilgisini edinmiştim ve kriterleri inceledikten sonra yazılı sınav için başvurdum. Resmi sitesinde başvurular başladığı andan itibaren başvuru ve sınav ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz. 25 Temmuz 2015 tarihinde sınav merkez illerinden birisi olan İstanbul'da sınava girdim. Sınava bayağı yoğun bir ilgi olduğunu gözlemlemiştim. Sınav sonucunda ihtiyacın 4 katı olan en yüksek puanı almış kişiler mülakata davet edildi. 1-4 Eylül 2015 tarihinde adaylar mülakat için belirtilen yerlerde sözlü sınava tutuldular. 1 Eylül 2015 tarihinde mülakat için belirtilen yerde yönlendirilen sorulara cevap vermeye ve kısıtlı süre içerisinde kendimi elimden geldiğince tanıtmaya çalıştım.
Kurumsal firmalarla olan mülakatlarda karşınızda yaklaşık 5 kişilik firma yöneticisi veya IK uzmanı  grubu yer alır. Sözlü mülakattaki sorular genelde adayın anlattıklarına göre şekilleniyor. (Örneğin; "ERP Projesinde görev aldım" dediğinizde araya girilip "ERP Nedir?" gibi sorular sorulabilir.)
Yaklaşık 1 hafta sonra resmi site üzerinde asıl ve yedek liste yayınlandı. Asıl listede ismimi gördüğümde oldukça sevinmiştim :) Sonrasında firmanın insan kaynakları departmanı mail ve telefon yoluyla gerekli bilgilendirmeleri yapıyor.

İşe alınma süreci ilk başta uzun gelebilir ama işe alınması planlanan personel sayısı, başvuran kişi sayısı ve aşamalar düşünüldüğünde doğal karşılamak gerekiyor.
Kurumsal bir firma ve kariyerim için önemli bir fırsat niteliğini taşıyor. Hayırlı olması temennisiyle...


0 yorum:

Yorum Gönder